Przyszłość LU-DM

Ostatnimi czasy wpadłem na pomysł sporządzenia (z pomocą Kunia) małej ankiety środowiskowej, by nieco lepiej poznać nastroje, jakie dominują w naszej społeczności. Związana była ona również z planowanymi zmianami u nas, o których może część z was słyszała już tu i ówdzie.

W ankiecie udział wzięło 18 osób. W sumie nie jest to wynik zły, obstawiałem realnie nieco mniej, w końcu trzeba mieć na uwadze, że spora część osób z rangą @cebula na Discordzie jest nieaktywna, a i nie zawsze ludzie są chętni to składania odpowiedzi. Wyniki przedstawiają się następująco:

Ankietę rozpoczyna pytanie o wiek. Nie bez powodu – nie ma co ukrywać, że im jesteśmy starsi tym dochodzą nam różne inne rzeczy, które w znacznym stopniu kolidują ze spędzaniem takiej ilości czasu w VC:MP jak chociażby analogicznie w wieku przed osiemnastką. Oczywiście, nie jest to sztywna ustalona granica od-do, ale daje ona pewny pogląd ze ludźmi w jakim wieku mamy do czynienia.

Dla uproszczenia 1 oznacza mało, a 5 dużo, ale to wyszczególnione jest/było pod każdym z pytań.

Jak można wyczytać z wykresu, ponad 60 procent ankietowanych określiło swoje granie jako „Rzadko, niemal wcale”, pozostali plasują się raczej w środku stawki, nikt nie pokusił się o stwierdzenie, że gra „bardzo często”.

Tu głosy są rozłożone już nieco inaczej, w tym ze wspomnianą już opcją „bardzo często”. Można wywnioskować, że mimo iż aktywność generalna nie jest najlepsza to nadal sporo osób deklaruje się jako gracze konkretnie naszych serwerów.

Tak naprawdę dla mnie chyba najważniejsze pytanie i jest mi bardzo miło, że tak rozłożyły się głosy. Rozumiem przez to, że niezależnie od decyzji co do funkcjonowania serwerów jednak nie będzie masowych wyjść i raczej ludzie zostaną na podobnych zasadach jak obecnie. Z drugiej strony rozumiem jednak i nieco inne głosy i mam świadomość, że serwery to jakby nie patrzeć dla wielu nadal większa podstawa niż Discord i nie należy o tym zapominać.

Powyższe pytanie sugeruje jedno z planowanych rozwiązań tj. serwerów włączanych okresowo, na jakieś wydarzenia czy ot tak, do luźnego do pogrania. Nie mam tu na myśli czegoś co niektórzy mogą znać ze spotkań klanowych, już prędzej z eventów, ale wolałbym żeby nie było tu jakiegoś ciśnienia w tym, bo mam świadomość, że jeśli teraz jest się niektórym ciężko zebrać na granie to może być tak i później na bitą godzinę X i że robimy konkretnie rzeczy Y. Niemniej wyniki ankiety są optymistyczne i sugerują, że możemy takiego rozwiązania spróbować.

W ankiecie były również dwa pytania otwarte. Oto odpowiedzi (większość):

Jak widzisz przyszłość społeczności LU-DM w przeciągu najbliższych lat?

Nie wiem tak szczerze.

coraz mniej gry, coraz więcej discorda

Multi pewnie za pare lat padnie ale ziombale i społeczność zostaną.

Serwery padną, Discord zostanie, może.

Wydaje mi się, że będzie jak od jakiegoś już czasu – rzadkie granie na serwerach, głównie czatowanie na discordzie.

Ciężka sprawa, z jednej strony przez tyle lat wyrobiło się wiele fajnych znajomości przez granie na serwerach LU-DM, z drugiej strony jak to mówią „to se ne vrati”. Ludzie powoli wykruszają się ze społeczności i wykruszać będą, ponieważ każdy gdzieś tam żyje powoli żyje swoim życiem i nie ma czasu na takie regularne granie. Inna sprawa jest taka, że samo VC-MP zaczyna przygasać i coraz mniej nowych graczy przychodzi do gry, która ma już jednak prawie 20 lat. Kto ma zostać w społeczności ten zostanie i osobiście uważam, że nie ma sensu podejmować skrajnych decyzji jak usunięcie serwerów, ponieważ dopóki są ludzie, dopóty ktoś tam raz na jakiś czas wbije i pogra, a na pewno fajnym pomysłem byłaby próba zmobilizowania się raz w miesiącu i zorganizowanie jakiegoś eventu, choćby miało na niego przyjść 5 osób.

Jakoś to będzie. W sumie to nie zamykalbym dozywotnio serwerow, a po prostu je zamroził na nieokreslony czas, discord, strona itd… trzymać ile będzie się dało, aby było żywe. //rww

Nie widzę żadnej przyszłości

Bardziej jako grupa dykusyjna na Discordzie. Gra stanowi już dla mnie tylko dodatek, a nie coś, co stanowi obecny fundament LU-DM Team.

Mała lecz aktywna grupa osób do luźnych rozmów na tematy wszelakie i grania w przeróżne gry sieciowe.

chujowo imo

Jeśli klub nostalgii nie zmieni się w klub przyszłości i nie stworzy siłą ludzi (siłą, której wielu nie docenia) większej ilości wydarzeń społecznościowych w grach takich jak GTA Online, Red Dead Online, COD Warzone, FIFA, Minecraft – to będzie tylko gorzej i gorzej z czasem, aż liczby aktywnych spadną do bliskich zeru. Przyszłość będzie lub świetlana lub jej nie będzie.

Upadek

Bujzal na prezydenta

Co byś zmienił, bądź poprawił w funkcjonowaniu naszej społeczności, czy naszego serwera Discord?

nic

Chyba nie ma nic co można byłoby poprawić. Eventów może troszke więcej takich mniej zobowiązających, w innych grach niż VCMP.

Nie mam zastrzeżeń.

Niezwykłym jest jak przez tyle lat za miejsce do gry odpowiedzialne są dwie, a niekiedy jedna ta sama osoba. Samo w sobie nie jest to błędem, ale dziś można organizować się w mniejsze i większe grupy i tworzyć wydarzenia społecznościowe w różnych grach bez czasochłonnego tworzenia serwerów i sądzę, że ten kierunek wyszedłby wszystkim na zdrowie.

Nic

Na chwilę obecną nic, chociaż wiem, że takie rzeczy mogą być w przyszłości.

Myślę, że nie mam się do czego przyczepić.

nic lol

Kocham KarnegoBanana

Zrobił porządek z kanałami, ale to po ankiecie. //rww

Na pewno omijanie wszelakich afer i kłótni (choć to często samo przychodzi), a już na pewno szanowanie innych osób. Nie mówię tutaj o konkretnych ludziach, czy sytuacjach, natomiast z drugiej strony co innego można zrobić, czy zmienić po tylu latach społeczności?

Nic chyba.

Zamiana loga na herb Wisły Płock (z lat 60-80, nie ten współczesny) oraz dodanie do regulaminu wpisu o jebaniu 7egii. (nie)

Trudne pytanie, bo jeśli mam być szczerym to nigdy nie byłem zaangażowany w integrację z innymi graczami i raczej zawsze wolałem trzymać się z boku, bo ciężko mi się odnaleźć w miejscu z dużą liczbą ludzi. Osobiście chciałbym, żeby w przyszłości użytkownicy o wiele mądrzej podchodzili do tego co piszą w internecie, bo naprawdę mimo tarczy, którą jest swoista anonimowość pomyśleli podczas pisania o drugiej osobie. Szczególnie mi chodzi o różne głupie prowokacje, które na przestrzeni istnienia Discorda pojawiały się ku nieuciesze mojej i pozostałych członków administracji. Prosiłbym też o mimo wszystko powagę w pisanych wiadomościach, ja rozumiem, że można się pośmiać i inne takie, ale często wypowiedzi wychodzące spod palców użytkowników są bardzo niesmaczne.

Strona/forum, rozwój serwerów, zachęcenie do gry.

Nic a nic

Uważam, że ludzie powinni więcej przebywać na czatach głosowych, grać na serwerach.


Przez ostatni czas zastanawiałem się na ile potencjalny spadek serwerów ze stałego VPS można by traktować w kategoriach porażki, ale na dłuższą metę myślę, że nie powinno się patrzeć na to w ten sposób. We wrześniu, dokładnie 26tego minie 3 lata od kiedy posiadamy własny host, który pojawił się u nas za sprawą Waluty. To i tak sukces, że przez tyle lat udało nam się go utrzymywać, co w sumie kiedyś było praktycznie nie do pomyślenia. Ukłony w stronę każdego, w tym przypadku członków administracji, którzy rzucili w dłuższej perspektywie niemałym groszem na ten cel ale i wkładem pracy jako takim. Sam projekt ciągniemy już również od 2014 roku i przynajmniej u jego podstaw bez względu na okoliczności nic się nie zmienia, przynajmniej póki mam tu coś do powiedzenia.

Chciałbym żeby LU-DM Team niezależnie od różnych decyzji pozostał tym, czym miał być w zamyśle – nie tylko dystrybutorem serwerów, a społecznością graczy, z naciskiem na SPOŁECZNOŚCIĄ, bo być może wielu to kwestionuje, ale w tym terminie jest naprawdę duży potencjał i na inne projekty. Oczywiście nie mówię, że nagle nie wiem, wszyscy zaczniemy grać w Fortnite’a, bo przecież nie (chociaż udało nam się już stworzyć fajne przygody i w innych tytułach, niedawny Minecraft to pokazał czy zabawy z FIFĄ i NFS w przeszłości), jestem generalnie przeciwny odcinaniu się od korzeni i diametralnemu zmieniania branży, ale jak to zostało i ujęte w głosie społeczności da się traktować LU-DM jako grupę dyskusyjną, da się traktować LU-DM jako miejsce do znalezienia kompana do dowolnej gry online, finalnie LU-DM to nadal miejsce (i ludzie!) związane z graniem w VC:MP, LU, SAMP czy inne GTA, nawet jeśli nasze serwery akurat nie będą dostępne, bo przecież hej, finalnie można wbić i do kogoś innego w dowolnym tytule. VC:MP to nie tylko Polska w razie coś, a radio gra te same piosenki niezależnie od kraju pochodzenia twórcy serwera. Fajnie, żebyście o tym wiedzieli.

Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Ja nie powiedziałem.

Więcej informacji wkrótce lub na bieżąco sami wiecie gdzie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz